גרפיקה למעצבים מתחילים ומתקדמים- רקעים, מברשות לפוטושופ, טקסטורות, עיצובים מוכנים, מברשות ופלאגים לפוטושופ, צורות וקטוריות, מברשות וקטור, פונטים, טפטים, איורים ועיצובי דפוס חופשיים להורדה

אדובי פוטושופ

גרסאת הפוטושופ האחרונה - CS6

גרסאת הפוטושופ האחרונה – CS6

הפוטושופ מבית חברת אדובי היא תוכנה לעריכת תמונות, הכוללת יכולות ואפשרויות מתקדמות מאוד בעריכה גרפית ממחושבת. הגרסא הראשונה של התוכנה פותחה ע"י תומס נול בשנת 1987, ולאחר קניית הזכויות על ידי "אדובי מערכות" על התוכנה המוקדמת שהוציא ביחד עם אחיו, יצאה גרסאת הפוטושופ 1.0 לפלטפורמת מקינטוש בלבד. כל כמה שנים הוציאה חברת אדובי גרסא חדשה (וכעת אנו עומדים על גרסאת CS6 שהינה גרסאתה ה-13.0 של התוכנה) כל התקדמות בתוכנה כללה שיפורים רבים ואפשרויות נוספות לעריכה גראפית ממחושבת. עוד על גירסאות הפוטושופ ניתן לקרוא בויקיפדיה (בשפה האנגלית בלבד). עד מהרה התוכנה הפכה לשם דבר וסטנדרט בכל מה שקשור לעיצוב גרפי, וכיום כל אדם העוסק בתעשיית העיצוב הממוחשבת, ההוצאה לדפוס, ועיצוב לווב (web) משתמש בתוכנה ככלי עיקרי או משני בעבודתו. תוכנת הפוטושופ תומכת במעל 20 שפות ובגרסאת ה-ME (מזרח תיכון) כוללת גם תמיכה בלעדית בשפות עברית וערבית וכתיבה מימין לשמאל.

התוכנה כוללת אפשרויות שמירה של העבודה הגראפית במגוון פורמטים, בניהם פורמטים פופולאריים להצגת העבודה בתצורת תמונת מפת סיביות רגילה – JPEG, PNG, GIF ופורמטים המתאימים לדפוס ברמה גבוהה כגון PDF הכולל אפשרויות של שמירת שכבות, אלמנטים וקטוריים ועוד. פורמט ברירת מחדל של קובץ פוטושופ הינו הפורמט PSD. קובץ הPSD שומר בתוכו את רוב האפשרויות העיצוב הקיימות בתוכנה: השכבות והמאפיינים שלהם, מסיכות, אפקטים, ערוצי צבע ועוד.

פוטושופ

פוטושופ

פוטושופ להורדה

תוכנת הפוטושופ היא תוכנה בתשלום, כאשר המשתמש משלם עליה בצורה חד פעמית ויכול להשתמש באותה הגרסא אותה רכש באופן בלתי מוגבל. לאחרונה חברת אדובי משנה את צורת התשלום ועושה מהפך בנושא. היא מורידה את גרסאות הCS (ה- Creative Suite) ל CC (ל- Creative Cloud), ומתחילה לגבות תשלום שנתי עבור כמה תוכנות גרפיות. המשתמש ישלם בצורה שנתית על מנוי עבור התוכנות אותו הוא רכש ויקבל את כל העדכונים מהענן, בנוסף לכך יהיה מחוייב להתחבר לרשת האינטרנט פעם בחודש. משתמשים שאינם מעוניינים להשתמש בשירותי הענן של אדוב, יוכלו לזמן מוקצב לרכוש כרגיל את הגרסא האחרונה – CS6 ללא צורך ברכישת מנוי. כאשר משתמש בוחר באפשרות הזאת הוא לא יקבל את העידכונים והפיצ'רים החדשים של התוכנה (עם זאת חברת אדוב תמשיך לעדכן אותו ברמת תיקוני באגים ובעיות תאימות למערכות ההפעלה) ניתן להוריד גרסאת ניסיון דמו של התוכנה באתר של אדוב

פוטושופ

מדונה לפני ואחרי עיבוד בפוטושופ

רקע להתפתחות הפוטושופ

ככל שהעולם שלנו הופך דיגיטאלי וממוחשב יותר, יש צורך שרק גובר בעריכה, בליטוש ויצירה של תמונות. לא ניתן להעריך את מס' התמונות שישנם כיום, אך ב-200 שנות צילום ובמעל ל-20 שנות קיום האינטרנט ותוכנת הפוטושופ מדובר על כמה ביליוני תמונות שמצולמות בשנה אחת (ביליון = 1,000 מיליארדים). באופן רשמי, המאגר הגדול ביותר כרגע בעולם של תמונות נמצא בשרתי פייסבוק. מדובר על מאגר של ביליוני תמונות ופי כמה מונים על כל הסיפריות ומאגרי התמונות האחרים ברשת האינטרנט [מקור]. אז על מה כל הנתונים האלו מעידים בדיוק? מעידים על הצורך בצילום ובעליה הדרסתית שבשימוש במדיה המצולמת. נושא הצילום הוא נושא רחב ומהווה חלק קריטי בהתפתחות האנושות כולה. עם התפתחות הטכנולוגיה, עולם הצילום הדיגיטלי החליף את האנלוגי. עם כניסת עולם המיחשוב לתעשיות התקשורת המודפסת (עיתונות) נוצר צורך ביצירת תוכנות עריכה גרפיות. הטכנולוגיה תרמה ליצירת הפוטושופ בכך שמערכות ההפעלה (חלונות ומק גם יחד) השתכללו, והחומרה (רכיבי המחשב השונים בניהם מסך המחשב) התפתחו משמעותית. עולם הדפוס היה אחד מהתעשיות הראשונות שאימצו אליהן את עולם המיחשוב. הטיפוגרפיה "יצאה" מהנייר וממכונות הדפוס המיושנות ועברה לעולם הדיגיטלי. תמונות רבות עברו תהליך של שינוי ועריכה בצורה ידנית וכעת ניתן היה עם תוכנה חדשה, הפוטושופ, ועם הכלים הבסיסיים שהיא הציעה לשנות ולערוך את התמונות הקיימות. הייתה זו מהפכה של ממש. תוכנות רבות נבנו סביב עולם העריכה הגראפית אך הפוטושופ תמיד בלטה והובילה את הטכנולוגיה קדימה, כאשר היא מנצלת את התפתחות הטכנולוגיה בעולם המחשוב. כעת, לאחר 24 שנים היא המובילה מבין כל התוכנות לעריכה ויצירה של תמונות מפת סיביות.

פוטושופ מדהים של גשר לונדון

דוגמא לעיצוב המציג בצורה מדהימה את כוחה של התוכנה

אם אדוב יצרו את הפוטושופ, למה הם יצרו גם את האילוסטרייטור/ אינדיזיין?

הפוטושופ לעומת "אחיותיה" התוכנות אילוסטרייטור ואינדיזיין עוסקת ביצירה ובעריכה של תמונות מפת סיביות. תמונות אלו הן תמונות המופקות מפיקסלים, וכמעט כל התמונות שקיימות בעולם הן תמונות מפת סיביות פשוטות. האילוסטרייטור נוצרה על מנת ליצור ולערוך גרפיקות וקטוריות (עוד על גרפיקה וקטורית הרחבנו כאן) גרפיקות אלו מעולות לעולם הדפוס בשל ייחודיותן והתוכנה נחשבת להצלחה ואחראית ליצירתן של רוב תכני הוקטורים בעולם. אז אמנם בפוטושופ ניתן לערוך וליצור גרפיקות וקטוריות (פונטים, אלמנטים בפן טול ועוד) אך האילוסטרייטור נועדה לגרפיקה וקטורית בלבד, ובעלת הכלים האפקטיביים ביותר לשימוש בגרפיקה זו. האינדיזיין היא תוכנה להוצאה לאור ביתית, איתה ניתן לעצב דברי דפוס בקלות יחסית, ונועדה לטפל בצורה מיטבית בטקסט ותמונות לדפוס. שלושת התוכנות משלימות אחת את השניה ולכל אחת תחום ייחודי ומיוחד.

הכרזת החבילה החדשה ובה צורת התשלום של מנוי שנתי לתוכנות אדובי CC

הכרזת החבילה החדשה ובה צורת התשלום של מנוי שנתי לתוכנות אדובי CC

 

מה עושים עם הפוטושופ כיום?

כיום, התוכנה משמשת מעצבים גרפיים ואמנים למגוון רחב של דברים. אחד המקצועות המבוקשים בעולם כיום הוא עיצוב גרפי וזה לא מפתיע – תעשיות שלמות קמות ונופלות על עיצובים גרפיים. מחברות אופנה שמעסיקות גרפיקאים שעורכים את תמונות הדוגמניות, עולם הפרסום במדיה הדיגיטאלית והמודפסת וזה כולל כל חברה קיימת בעולם המשתמשת בעיצובים לפרסום, מיתוג ובידול, ועד לחברות דפוס שאת הקשר ההדוק שלהן עם הפוטושופ אין צורך להרחיב. עיצובים גרפיים שעוצבו בפוטושופ מגיעים אלינו במגוון דרכים: פרסומות ברחוב, שלטי חוצות, ממשקי משתמש בטלפונים החכמים, במחשבים, בתמונות של חברים, בלוגואים של חברות, בכמעט כל מוצר מודפס. כשחושבים על דברים ש"עברו פוטושופ" ניתן לחשוב על כמעט כל דבר קיים בעולם, עד כי כך הפוטושופ עוצמתית ומשפיעה בעולמינו. ישנה פסיכולוגיה רבה סביב העיצוב וההשפעה של עיצוב טוב על בני אדם היא מהפכנית. חישבו על כך שאפילו הפוליטיקה ומערכות בחירות מעוצבת בפוטושופ והמיתוג של כל עסק קיים בעולם ממותג בשלב מסויים בפוטושופ.

שימו לב כיצד הפוטושופ משנה מציאות

שימו לב כיצד הפוטושופ משנה מציאות

אז מה זה האתר הזה ומה יש בו?

באתר תמצאו מאגר גדול של הורדות לפוטושופ – לדוגמא טקסטורות, מברשות, סטיילים, פטרנים, מדריכים לפוטושופ ועוד. בנוסף תמצאו במאגר גרפיקה וקטורית ובשנים האחרונות האתר מתמקד בגרפיקה זו ובגרפיקה המשוחררת לשימוש עצמי ומסחרי חופשי לגרפיקאים מתקדמים.

2 תגובות

  1. 1

    דני

    תודה על כתבה נהדרת איפה אפשר להוריד את התוכנה פוטושופ או אינדיזיין בעברית?

  2. 2

    רונית שוורץ

    פוטושופ תוכנה טובה חבל שלא פירטתם על תוכנות אחרות כמו פריהנד או קורל דרוו שגם הן יכולות לעשות את רוב הדברים שהאילוסטרייטור והפוטושופ יודעות לעשות, וגם הן ותיקות מאוד…. הפוטושופ אוהבים אותו כי יש אותו להורדה באינטרנט במלא מקומות וגם ילדים היו יכולים להוריד תוך כמה דקות את התוכנה ולהתחיל ללמוד לעצב בקלות יחסית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *