גרפיקה למעצבים מתחילים ומתקדמים- רקעים, מברשות לפוטושופ, טקסטורות, עיצובים מוכנים, מברשות ופלאגים לפוטושופ, צורות וקטוריות, מברשות וקטור, פונטים, טפטים, איורים ועיצובי דפוס חופשיים להורדה

האם פורמט תמונות חדש BPG יחליף את JPEG המיתולוגי לאחר 20 שנה?

אז נכון, גם אתם בטח מרימים גבה ואומרים לעצמכם "שום פורמט תמונות חדש לא יזיז את מקומו של JPEG", אבל יש לנו חדשות מפתיעות. פורמט דחיסה חדש הנקרא BPG (קיצור של Better Portable Graphics) שעוצב על ידי מתכנת הצרפתי פבריס בלארד והוא מבטיח לספק דחיסה מוצלחת יותר ובאיכות טובה יותר במחצית גודל הקובץ של דחיסת JPEG.

JPEG הוותיק הוא שיטת הדחיסה הפעילה הפופולארית בעולם ונתמכת ע"י כל התוכנות ליצירת והצגה של תמונות. זהו גם הפורמט המועדף להצגת תמונות ברשת עוד משחר ההיסטוריה הקצרה של האינטרנט, לצד GIF , PNG, SVG המציעות אפשרויות שונות שאין לJPEG באינטרנט (אנימציה בGIF, שקיפות בPNG ותצוגה של גרפיקה וקטורית בSVG). בשנים האחרונות ניסו חברות גדולות כמו גוגל מנסות ליצור פורמטים שיציגו תמונות באיכות סבירה בפחות משקל באינטרנט. כל זה לא מפתיע עק העובדה שתמונות מהוות אחוז גבוהה במיוחד של תעבורת שרת באינטרנט העולמי. מאות ביליוני תמונות המאוחסנות בשרתים שונים מסביב לעולם, באתרים, בשרתי ענן וגיבוי אישיים ומאגרים שלמים של תמונות ולכן מובן מאוד למה יש אינטרנט לחברות כמו גוגל ומיקרוסופט המנסות לצמצם תעבורת שרת לפתח פורמטים שונים. עם התפתחות עולם המובייל בשנים האחרונות הופך הJPEG ליותר מיושן (יותר מ20 שנה) והוא כבר מתחיל להראות את מגבלותיו. גוגל, שמהווה את גורם ההשפעה מס' 1 בעולם הטכנולוגיה ברשת האינטרנט מרשה לעצמה להכתיב סטנדרטים גבוהים בכל מה שקשור למהירויות אתרים ברשת. היא חרטה על דגלה את המטרה – להפוך את הרשת למקום מהיר ומיידי יותר, עד כמה שניתן. כחלק מהפעילות הזאת היא מאצת טכנולוגיות דחיסה לוידיאו באתר היוטיוב שלה ומנסה להכניס את פורמטי התמונות שלה (הלא כל כך מוצלח עד כה) כסטנדרט.

אך למרבה ההפתעה, הפיתוח לא בא מכיוון חברת ענק ולא מתאגיד אינטרנט בעל שם עולמי, דווקא ממתכנת צרפתי שהשתמש בקידוד הוידיאו המפורסם H.265 וב- X265 שמשוחררים בקוד פתוח. משמעות הדבר היא ש-BPG מציע את היכולת לעבד 14 סיביות לכל ערוץ צבע לעומת 8 עם JPEG. זוהי בשורה גדולה עבור צלמים וגרפיקאים מפני שכעת אנחנו אנו יכולים לקחת את מלוא היתרונות של הצגים שלנו ומצלמות הטווח הדינמי. הוא מציע גם ערוץ אלפא, ואפשרות דחיסה ללא אובדן (על דחיסה ללא אובדן ניתן לקרוא עוד בויקיפדיה). הוא מציג תמונה זהה לJPEG בפחות מ70% מהמשקל(!). והוא אפקטיבי ביותר בכל הנוגע בתמונות ברזולוציות קטנות ובינוניות (100 פיקסלים ועד 1200 פיקסלים) כמו כן הוא תומך במגוון פרופילי צבע – לרבות פרופיל הצבע CMYK שאנו משתמים בו לדפוס.

לאור היתרונות חסרי התקדים האלו שהפורמט מציע, לנו אין ספק שהפורמט החדש לאט לאט יכנס כסטנדרט בעולם האינטרנט והמובייל – שם אנחנו מאמינים שהוא יתפתח בצורה הטבעית ביותר. עם ג'אווהסקריפ קטן תוכלו להפעיל את הפורמט באתר שלכם ולהצטרף גם אתם למהפכה. שימו לב שתוכלו ליצור ולעצב גלריות שלמות עם מאות ואפילו אלפי תמונות בפחות מ1MB. (זמן טעינה אפסי במובני אינטרנט)

הבאנו לכם כמה דוגמאות שתוכלו לראות את השינוי המדהים והדחיסה המצויינת. שימו לב שהתמונות דחוסות למימדים זעמים ביותר של 20-30KB בלבד. מצד ימין תמונת BPG ומצד שמאל תמונת JPEG על אותה הרזולוציה והמשקל.

?????

ניתן לצפות בדוגמאות נוספות באתר ייעודי שקהילת המפתחים לקחה חלק ובנתה כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *