גרפיקה למעצבים מתחילים ומתקדמים- רקעים, מברשות לפוטושופ, טקסטורות, עיצובים מוכנים, מברשות ופלאגים לפוטושופ, צורות וקטוריות, מברשות וקטור, פונטים, טפטים, איורים ועיצובי דפוס חופשיים להורדה

המדריך למעצב הגרפי המתחיל

עיצוב גרפי הוא תחום גדול ורחב היקפים ובתוכו כלולים תחומים שונים שמתפתחים במהירות ומאתגרים את כל העוסקים במקצוע. אם אתם בתחילת דרככם כמעצבים ואתם נמשכים לתחום, זהו המאמר בשבילכם. הכלים העומדים לרשות הגרפיקאים כיום הם כלים חזקים ומתקדמים הנגישים לכל אדם בעל מחשב ממוצע או יותר, וכל מה שנותר לגרפיקאי המתחיל זה כמה דברים בסיסיים ורצון עז ללמוד ולעצב.

אז נתחיל מהדברים הבסיסיים באמת-

1. רצון, כישרון, ראייה אסטתית:

לא כל אדם מתאים לעיצוב ויצירה כלשהי, ישנם אנשים שאינם מתאימים לתחום ואינם מרגישים כי יש להם "אופי" לזה. יש גם אנשים שפוחדים להתחיל לנסות ולגלות את היצירתיות שברוחם ובמוחם ונלחצים מחוסר הידע שלהם במחשבים או בציור, לדוגמא. אז לפני הכל, אנו ממליצים "לגלות" את עצמכם ולא לפחד, לגשת ישר לעניינים וללמוד את מה שדרוש.

2. סביבת עבודה מתאימה:

במילה אחת – מחשב. ובהרחבה – על מנת להפעיל את התוכנות הדרושות לעיצוב גרפי מומלץ מחשב בעל יכולות גבוהות, ישנם שיפורים שתמיד יעזרו לכם ויקצרו לכם פלאים את העבודה, לדוגמא שני צגי מחשב, מעבד וזיכרון בעלי נפח ומהירויות גבוהות במיוחד. (כיום מחשב עם 16 GB זכרון RAM ומעבדי אינטל מהדורות האחרונים מדגמי I7 יספיקו עבודה ללא המתנה או תקיעות גם בעבודה אינטנסיבית במיוחד), כיסא נוח לישיבה ממושכת מול מחשב, לוח גרפי לאיור, אינטרנט מהיר וכו'. אבל, ושלא תטעו לרגע, כולנו התחלנו את דרכנו עם מחשב ממוצע ותוכנות שהורדנו באופן לא חוקי, גם הטובים ביותר. את השיפורים ניתן לרכוש באופן הדרגתי כאשר הגעתם לרמה מספקת על מנת לדרוש כסף על עבודתכם.

בנוסף, תוכנות העריכה הגרפיות של אדוב עולות לא מעט כסף אך שוות את המחיר למי שזה עיסוקו. התוכנה המומלצת להתחלה היא פוטושופ כמובן. אחריה מומלץ לרכוש את אילוסטרייטור לעבודה עם גרפיקה וקטורית ואינדיזיין להוצאה לאור ביתית. למתקדמים ישנם תוכנות נוספות שמומלצות לדוגמא אקרובט פרו X שאיתו ניתן לערוך וליצור קבצי PDF שונים. עוד על הבדלי התוכנות והשוני בניהם נרחיב במאמר אחר. מיותר לציין כי אם נכנסתם למקום עבודה המכבד את עצמו תשתמשו בתוכנות שבעל הסטודיו לעיצוב גרפי קנה, או במכללות לעיצוב גרפי תוכלו להתנסות בתוכנות מהמכללה.

זאת ועוד, אם תגיעו לרמה מתקדמת יותר תוכלו לרכוש דברים נוספים אשר יועילו לכם מאוד בעיצוב, לדוגמא פונטים (גופנים) חדשים, אלמנטים גרפיים וקטוריים, תמונות סטוק ברמה איכותית ועוד. עם זאת, ניתן למצוא ברשת ובאתר שלנו בפרט הרבה מאוד מהדברים האלו בחינם לשימוש עצמי ואף לשימוש מתקדם יותר.

עיצוב גרפי

סביבת עבודה לא פשוטה, הכוללת ישיבה מול צגי המחשב שעות רבות

3. כגרפיקאים לא תעשו מיליונים, ותאלצו להתמודד עם עבודה לא פשוטה

העבודה עצמה כוללת בתחילת דרכה אימונים ועבודה עצמית רבה, מחשבה יצירתית ומעמיקה ובלמידת טכניקות עיצוב בתוכנות הגרפיות. אך לאחר כמה שנים ולאחר קורס עיצוב גרפי תוכלו מהר מאוד להשתלב בתחום העבודה הזה על מגוון המקצועות הנגזרים ממנו בשוק העבודה: ממעצב גרפי לדפוס, ועד למעצב גרפי לאתרי אינטרנט, מעצבי ממשק משתמש, מעצבי פלאש ואנימציה, מאיירים ועוד רבים. לרוב, העיסוק מתרכז בעיצוב גרפי והוצאה לדפוס ועיצוב גרפי לאתרי אינטרנט. מעצב גרפי העוסק בדפוס יוכל להשתלב בסטודיו לעיצוב או בבתי דפוס שונים בארץ בשכר יחסית נמוך ולא אטרקטיבי (לפחות בתחילת דרכו ושנותיו הראשונות בהן הוא צובר ניסיון). מעצבי אתרי אינטרנט שאמנם מקבלים שכר מעט יותר גבוה אך לרוב נדרשים לדעת שפות תכנות אינטרנט ועוד. מעצבי ממשק (UI UX) יש מעט מאוד בארץ (יחסית, כמובן) והם לרוב מועסקים בחברות פיתוח תוכנות והייטק שונות, ובעלי תארים שונים ומגוונים- לרבות הנדסת תוכנה ומדעי המחשב, עיצוב גרפי ועד לפסיכולוגיה ומדעי ההתנהגות. ועל כן שכרם יכול להגיע לסכומים גבוהים יחסית לשוק העבודה הזה.

בנוסף, מעצבים גרפיים נמצאים שעות רבות מול מסכי המחשב וזאת לא עובדה לא פשוטה. ישנם אנשים שהקרבה למחשב שעות רבות (לפעמים 9,10 שעות ואף יותר ביום) במצב ישיבה והתרכזות אינה תורמת למצבם הפיזי ולפעמים הנפשי. זאת בעיה נפוצה במאה ה-21 בו מקצועות רבים כל כך דורשים תנאים דומים ונעשו על כך מחקרים רבים בעולם.

עצוב גרפי 2

מקצוע הנותן ביטוי מלא ליצרתיות שלך

4. זהו מקצוע בו אתה חייב להמציא את עצמך מחדש בכל יום

בכל מקצוע אשר תהליך יצירה מהווה חלק משמעותי והכרחי, הכישרון האישי בא לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר, וזה יכול להוות אתגר לא קל אפילו עבור האנשים הכישרוניים ביותר. לעיתים תצטרכו לעצב לכמה לקוחות עיצובים גרפיים שונים ולקלוע לטעם האישי של כל לקוח, תוך יצירה מחודשת ולא ממוחזרת מפעמים קודמות. כל לקוח רוצה את הייחוד שבמיתוג העצמי שלו ולא משנה אם מדובר על אתר אינטרנט או כרטיס ביקור, פלאייר או עיצוב אפליקציה. בכל הקשת הרחבה של המקצועות הללו תצטרכו "להמציא" את עצמכם מחדש.

לסיכום, ולאור כל הכתוב מעלה, לאנשים שאוהבים את התחום ואת העיצוב והיצירה הממוחשבת יגלו סיפוק אדיר בעיסוק בתחום. למי שיש את התשוקה לזה יוכל לבצע דברים מדהימים עם הכלים העומדים לרשותנו היום.

בסופו של יום הכוח להפוך מחשבה- רעיון כלשהו, למשהו הניתן לביטוי באמצעים גרפיים הוא כוח עצום. מעט מאוד אנשים עוסקים כיום בדברים שהם אוהבים הנותן סיפוק אמיתי למעמקי ליבם לרצונות הרוח והפנימיות שלהם. לא סתם העוסקים בתחום העיצוב נשארים בתחום ונמשכים אליו בכל ימי חייהם למרות קשיי השכר, יש בעיצוב תחושה של יצירה עצמית פנימית ומחשבות שניתן "לפרוק" דרך המחשב והתוכנות הגרפיות.

בהצלחה!

2 תגובות

 1. 1

  avi tudoris

  שאלה , יש אפשרות ליצור מתמונה קיימת תמונה וקטורית ?

 2. 2
  Profile photo of amit

  amit

  כן, ניתן באמצעות כלי אוטומטי באילוסטרייטור ליצור וקטורים מתמונות קיימות בצורה די פשוטה. לכלי קוראים image trace ואתה יכול למצוא מדריכים שונים העוסקים בכלי הזה ברשת. שים לב – התוצאה לא תמיד טובה כי היא נעשת בצורה אוטומטית. עם זאת לכלי קל מאוד להפוך אלמנטים פשוטים בעלי צבע אחיד לוקטורים בכמה שניות. זאת דרך מעולה לצמצם גודל של קבצים גדולים כגון לוגואים (להפוך ותם לוקטורים). אם מדובר בתמונות מצולמות של אנשים וכו' הדבר יותר בעייתי ומומלץ ליצור אילוסטרציה באילוסטרייטור בצורה ידנית, הרבה יותר מקצועי!
  בהצלחה…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *