גרפיקה למעצבים מתחילים ומתקדמים- רקעים, מברשות לפוטושופ, טקסטורות, עיצובים מוכנים, מברשות ופלאגים לפוטושופ, צורות וקטוריות, מברשות וקטור, פונטים, טפטים, איורים ועיצובי דפוס חופשיים להורדה

מהם צבעי הפנטון (Pantone)?

צבעי פנטון מודפסים, כן גם מלון דן ת"א צבוע בצבעי פנטון.

צבעי פנטון מודפסים על מגוון מוצרים – טקסטיל, דפים, מתכות וכןן, גם מלון דן בחוף ת"א צבוע בצבעי פנטון.

פנטון היא חברה המייצרת תרכובות שונות של צבעים. צבעי פנטון נמצאים בשימושים רבים מאוד בתעשיות מגוונות לרוב השימוש בצבעי הפנטון נמצא בתעשיית העיצוב הגרפי והדפוס המודרני. צבעי פנטון מיוצרים ע"י החברה ומקוטלגים ע"י שם ייחודי לכל צבע. החברה מפרסמת מניפת צבעים פיזית ודיגיטלית למעצבים ולבתי דפוס המשתמשים בצבעים. מערכת הצבעים של פנטון – PMS שזה (Panton Matching System) בשונה מיצירת הצבעים בדפוס פרוצס – בשילוב צבעי הCMYK, הינם צבעים אחידים שהורכבו מראש כימית והוכנסו למדפסת, ללא ערבוב נוסף של צבעים.

היתרונות של צבעי הפנטון הם בדיוק רב באחידות ובהתאמת הצבעים בכל חומר פרסומי כזה או אחר. לדוגמא, הצבע האדום של חברת "קוקה-קולה" הוא צבע פנטון מיוחד וכאשר הגרפיקאים רצו ליצור חומר פרסומי עבור הבקבוק ועבור השלט חוצות או המשאית, המעצבים ישתמשו באותו צבע פנטון ויקבלו את אותו הצבע המדוייק תמיד – גם אם הודפס בבית דפוס בלונדון וגם אם הודפס בבאר שבע – הצבע המדוייק ישאר בדיוק אותו הדבר. זאת בניגוד לצבעי הפרוצס המוכנים מתערובת של ארבעת צבעי היסוד של הדפוס – CMYK. שבהם הדיוק לא מגיע לסטנדרט של צבעי הפנטון. (אגב צבע הפנטון שקוקה קולה משתמשת בו הוא למעשה סודי ביותר וכנראה נע בין הצבעים 185 ל-485)

בשנות החמישים והשישים נוצר צורך ליצור קו אחיד של מוצרים שונים לחברות גדולות, לדוגמא חברת סבונים שהחלה ביצור המוני של קופסאת סבונים מסויימת עם עיצוב מסויים, ולאחר כמה שנים עברה החברה לבית דפוס אחר שהכיל צבעי צהוב (Y) שונים במעט. הקופסאות יצאו שונות בצבע שלהם ולקוחות פחדו לקנות שמא יקנו מוצר "מזוייף" ולא כזה המוכר להם – האריזה הייתה פשוט בעלת גוון משונה. באותם שנים אדם בשם הרברט רמניס קנה את חברת פנטון שהיה עובד בה ושינה את יעודה של החברה. הוא גילה את הצורך בהתאמת צבעים אחידה ומדוייקת, ומיד נהפך "לאבי הצבעים". הרברט החל לייצר צבעים ולקטלג אותם במספרים ושמות על מנת שיהיו אחידים בכל מקום בעולם.

צבעי הפנטון החדשים של אביב 2015

צבעי הפנטון החדשים של אביב 2015

עם השנים החברה התעצמה והפכה למדוייקת יותר ובעלת מגוון צבעים רחב יותר. הצבעים כיום מומרים לצבעי הפרוצס CMYK, צבעי המסכים RGB ועוד. חברת פנטון משחררת בכל שנה מניפה ובה עשרות צבעים חדשים בכל שנה, כאשר מאגר צבעי הפנטון גדל כל הזמן. המניפה מיועדת לגרפיקאים המעוניינים לראות כיצד הצבעים יודפסו לאחר הדפסה בדיוק משמעותי. עם השנים החומרים הפרסומיים של חברות הולך וגדל ולא מתחיל ונגמר בכרטיס ביקור או עיצוב פלייר. המיתוג הולך לכיוונים רחבים הרבה יותר – עיצוב כלי רכב של החברה, משרדים, שלטי חוצות, עיתונים, כל מוצר טקסטיל קיים מוילונות ועד גרביים, ועד לכל מוצר פיזי שרק תדמיינו מכיסאות ועד קירות זכוכית. על כל אלו ניתן יהיה להדפיס את אותו הצבע בדיוק, ולהגיע לדיוק מירבי עם צבעי הפנטון. (כמובן, שדיוק מירבי הוא לא דיוק של 100% כי הדבר עוד תלוי בגורמים שונים כמו החומר המודפס, סוגי הנייר השונים וכו', אך עם ההתאמה הטובה ביותר אפשר להגיע באמת לדיוקים מרשימים במגוון רחב של מוצרים מודפסים – לא 100% אבל קרוב לזה).

השימוש בצבעי פנטון אצל גרפיקאים כיום הוא לרוב ביצירת צבעים קרובים בשיטת הפרוצס הרגילה. כל התוכנות הגרפיות שאנו עובדים איתם כיום תומכות בשילובי הצבעים החדשים של פנטון וניתן להוסיף אותם לצבעי התוכנות בפוטושופ, אינדיזיין ואילוסטרייטור יחסית בקלות. כמו כן, ניתן להיעזר במניות פנטון ובאתרים שונים המציגים את צבעי הפנטון במחשב. ההמלצה היא כמובן להשתמש במניפה העדכנית של החברה – כי דיוק הוא שם המשחק כאן – וגרפיקאי שרוצה לדייק במוצרי הפרסום שלו צריך אחת כזאת. בארץ ישנם מגוון שיעורים בנושא צבעים ושילוב נכון שלהם בעיצובים גרפיים וזהו חלק בלתי מלימודי עיצוב גרפי.

לינקים לעזרה:

קובץ PDF של צבעי פנטון עם שמות הפנטון + CMYK הדומה להם ביותר – כאן
רשימה של צבעי פנטון רבים + צבעי הRGB הדומים להם ביותר – כאן
אתר פנטון הרשמי – ובו עדכונים על צבעים חדשים, שילובים מעניינים ורכישת מניפות – כאן

דיאנה מסבירה כיצד להשתמש ולהוסיף צבעי פנטון באילוסטרייטור (אנגלית):

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *