גרפיקה למעצבים מתחילים ומתקדמים- רקעים, מברשות לפוטושופ, טקסטורות, עיצובים מוכנים, מברשות ופלאגים לפוטושופ, צורות וקטוריות, מברשות וקטור, פונטים, טפטים, איורים ועיצובי דפוס חופשיים להורדה

מהם צבעי ההדפסה (CMYK) וצבעי מסכי המחשב? (RGB)

גרפיקאים רבים המעצבים עבודות לדפוס בפעם הראשונה נתקלים בתופעה מוזרה, שצבעי העיצוב שלהם השתנו מאוד לאחר הדפסה, והצבעים אינם נראים כפי שהם מוצגים על העיצוב במחשב. על מנת להבין את ההבדל ואת התופעה, ננסה להבין איך פעולת הצגת הצבעים במסכי מחשב מתנהלת (וגם טלויזיות, או מכשירים דיגיטלים אחרים) לעומת הצגת בצעים על הנייר (דפוס).

הצבעים שאנו רואים במסכי החשב מוצגים במודל צבע RGB, שזה בעצם קיצור של RED, GREEN, BLUE. צבעים אלו- אדום ירוק וכחול הם שלושת צבעי היסוד שבהם משתמש המסך כדי להציג צבעים. צבעים אלה, יוכלו להיות מוצגים רק עם אור טבעי או מיוצר, כמו צג המחשב, ולא על דף מודפס. זה המקום שבו CMYK נכנס. בדפוס צבעי היסוד שונים, ומודל הצבע CMYK הוא המודל שבו מדפסות הדפוס משתמשים.

כפי ששלושת צבעי ה- RGB מתערבבים ויוצרים את כל הצבעים והגוונים במסך מחשב, כך גם באותה מידה מייצרים את הצבעים של מודל CMYK. במודל זה צבעי היסוד מורכבים מ2 צבעי RGB מחוברים: ירוק וכחול יוצרים את הציאן (C), אדום וכחול יוצרים את המגנטה (M), ואדום וירוק יוצר את הצהוב (Y). מה שנותר זה השחור שהוא נוסף למודל זה מפני שאת הצבע השחור אי אפשר ליצור בדפוס כפי שיוצרים בתהליך ההקרנה הדיגילי- של כיבוי התאורה האחורית של הצג שיוצרת את הצבע השחור. בדפוס צבע הדף הוא בדרך כלל לבן ואם נרצה להציג את הצבע השחור לא נוכל פשוט "לכבות" את הצבע הלבן, אלא נצטרך להדפיס על גבי הדף צבע שחור. גרפיקאים המשתמשים בצבעי הRGB ואחרכך שולחים עבודה למדפסת, יראו כי הצבע השחור יהיה מורכב מ שלושת צבעי היסוד יחדיו ולא מצבע שחור מוחלט (יוצר לנו צבע כמעט שחור, משהו שבין סגול כהה לחום כהה מאוד) אך לא שחור. וזאת כי לא הגדרנו א העיצוב לצבעי ההדפסה. הצבע השחור הוא האות : K, או "מפתח" (Key באנגלית) המייצג שחור.

CMYK של תהליך ההדפסה

תהליך הדפסה בארבעה צבעים משתמשת בארבע צלחות הדפסה: אחת עבור ציאן, אחד עבור אדום, אחד צהוב ואחד שחור. כאשר הצבעים משולבים על הנייר (הם מודפסים ממש כמו נקודות קטנות), העין האנושית רואה את התמונה הסופית, והצבעים יוצרים את כל גווני הקשת.

דוגמא של צבעי הRGB וכיצד ערבובם יוצר צבעים שונים כמו ציאן מגנטה וצהוב

CMYK צבעי ההדפסה - 4 צבעי יסוד היוצרים את מכלול הצבעים על הנייר

CMYK צבעי ההדפסה – 4 צבעי יסוד היוצרים את מכלול הצבעים על הנייר

CMYK בעיצוב גרפי

מעצבים גרפיים צריך להתמודד עם הבעיה של לראות את העבודה שלהם על המסך ב-RGB, אם כי התוצר הסופי האחרון יודפס בצבעי CMYK. גרפיקאים יהיו חייבים להמיר קבצים דיגיטליים שונים ל-CMYK לפני שליחתם למדפסות. בגלל בעיה זו, חשוב להדפיס ניסיונות, דוגמאות על מנת לספק ללקוח דוגמה מודפסת של איך הצבע ייראה על הנייר. לאחר מכן ניתן לבחור ב-Photoshop (או תוכנית דומה) את פרופיל הצבע המתאים, כדי להבטיח את התוצאות הרצויות. כשאתה משנה את פרופיל הצבע בפוטושופ, אתה רואה על מסך המציג את הRGB את העיצוב עם צבעי הדפסה – CMYK, וכך אפשר לראות מבעוד מועד, ולפי הדפסת העיצוב, את הצבעים אשר יראו על הנייר. לעיתים גוונים מסויימים או צבעים ספיציפיים ישתנו ויראו שונה. כך אפשר לשנות ולתקן גוונים אלו לפני ההדפסה כדי שהעיצוב יצא בצורה הטובה ביותר.

שימוש בRGB בעיצוב גרפי

למרות שאלו צבעים המתאימים למסכים ולאמצעים דיגיטליים בלבד, יש להם חשיבות רבה לעבודות הגרפיות, שכן לא כל עיצוב הולך בסופו של דבר להדפסה. עיצוב גרפי יכול להתבטא בעיצוב אתרים, מצגות, או עיצובים שנשארים ב"עולם הוירטואלי" בלבד- ומוצגים על מסכים ולא על נייר. כן למודל הצבע CMYK אין חשיבות כלל.

 

2 תגובות

 1. 1

  שחר קלינגר

  כמה הערות:

  צבעי היסוד במודל CMY לא נוצרים מערבוב של "2 צבעי RGB מחוברים". זאת הפעולה שמסך מחשב מבצע כדי להציג הדמיה של CMY. בפועל הפיגמנטים שנמצאים בדיו מיוצרים מחומרים אורגניים שנותנים לדיו את הצבע שלו, ולא מעורבבים מצבעי RGB.

  "תהליך הדפסה בארבעה צבעים משתמשת בארבע צלחות הדפסה" – "צלחות הדפסה"? כאילו "printing plates"? האם המאמר מתורגם מאנגלית? בעברית המונח הוא "פלטות".

  "לאחר מכן ניתן לבחור… את פרופיל הצבע המתאים". זאת לא הצורה שניהול צבע עובד. פרופילי הצבע אמורים להיבחר מראש כדי להתאים את הצבעים למאפייני הדפסה ספציפיים, כמו סדנטרט כלשהוא או תנאי הדפסה מיוחדים לבית הדפוס. לאחר מכן יש להמיר את הצבעים בעבודה לפרופיל כדי לשמור על הצבעוניות.

 2. 2
  Profile photo of amit

  amit

  שחר תודה על ההערות ועל הידע בנושא. נדייק את המאמר:
  – צבעי היסוד CMYK לא באמת מיוצרים משילוב של צבעי הRGB – בצורתם הפיזית בכל אופן. הכוונה היא כפי שכתבת שצבעי הCMYK בתצוגת מסך בכל הטכנולוגיות הקיימות (LED OLED AMOLED LCD PLASMA Projector וכל הטכנולוגיות הנלוות) מיוצרות משילוב של כמה צבעי RGB וזאת על מנת שנכיר ונוכל להציג את צבעי הCMYK במחשבים לפני הדפסה.
  הצבעים "בעולם הפיזי" – בדפוס, הם צבעי מקור שלא נוצרים מאף ערבוב של אף צבע, ועל כן הם בטבעיות נקראים צבעי מקור.
  – בנוסף, אכן הביטוי "צלחות הדפסה" תורגם בשפה פשוטה לעברית כ'צלחות הדפסה', למרות שבתי הדפוס וגרפיקאים בארץ מכירים זאת כ'פלטות צבע'.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *