גרפיקה למעצבים מתחילים ומתקדמים- רקעים, מברשות לפוטושופ, טקסטורות, עיצובים מוכנים, מברשות ופלאגים לפוטושופ, צורות וקטוריות, מברשות וקטור, פונטים, טפטים, איורים ועיצובי דפוס חופשיים להורדה

התפתחות עולם העיצוב ואיך צריכים להכין את עצמם הגרפיקאים לעתיד

עיצוב הוא שילוב בין אומנות להנדסה – היכולת לתכנן מוצר, כרזה, אתר או מסר בדרך חזותית אטרקטיבית, נוחה לשימוש אשר עונה על צרכי הלקוח. עם התפתחותו של עולם האינטרנט והשימוש הגובר במדיה, הצורך במעצבים גרפיים מוכשרים ובעלי ידע מתאים עולה משנה לשנה. אין כיום חברה שאין לה אתר באינטרנט, אין עסק שאינו עובר מיתוג, חברות הפרסום, באינטרנט ומחוצה לו, פורחות ותחום השיווק אף הוא עובר מהפך ממדיה מודפסת למדיה דיגיטלית.

עקב העלייה החדה בצורך ובביקוש למעצבים גרפיים בעלי היכרות טובה וניסיון עם תוכנות שונות המשמשות מעצבים גרפיים כיום, חלה עלייה משמעותית בביקוש עבור קורס עיצוב גרפי מקיף שייתן לא רק בסיס טוב לנושא העיצוב בכלל אלא גם יכשיר את המעצבים הגרפיים העתידיים בשימוש בתוכנות הרבות הקיימות בשוק.

תוכנות לעיצוב גרפי נפוצות כיום

מגוון התוכנות המשמשות מעצבים גרפיים כיום הינו רב, ומספרן עולה משנה לשנה. התחרות בשוק התוכנות הגרפיות גדולה והטכנולוגיה מתקדמת בצעדי ענק. הכשרה טובה בתחום התוכנות הגרפיות תספק כלים בידי המעצבים הגרפיים של העתיד בלימוד התוכנות הקיימות כמו גם בהבנת התחום ויכולת התמודדות ולימוד עצמי של תוכנות חדשות אשר יגיחו לשוק בעתיד. על מנת להשאר בחוד החנית של טכנולוגיה המתפתחת בקצב מהיר על מעצבים גרפיים ללמוד טכנולוגיות חדשות ותוכנות חדשות התומכות בהן בזריזות ובקביעות.

מעצבים גרפיים כיום נאלצים להתמודד עם מגוון תחומי ידע שונים, כאשר לכל תחום ותחום קיימות מספר תוכנות אשר תומכות בתחום זה. לדוגמה:

  • Photoshop – אדובי פוטושופ היא תוכנת עריכת גרפיקה המיועדת בעיקר עבור תמונות מחשב הנשמרות כמפת סיביות Bitmap (bmp). בגרסאות המתקדמות של תוכנת הפוטושופ קיימת יכולת עריכת וידאו ועריכת גרפיקה תלת מימדית. גישת תוכנה זו דומה לגישה בה השתמשו בסרט האנימציה הראשון – שילגיה: שכבות רבות של ציורים המונחות זו על גבי זו כשקפים בעלי רמת שקיפות משתנה. כל ציור בפני עצמו ניתן לכוונון עדין על ידי יישום אפקטים ויזואלים, כתיקוני צבע, מיקום או בהירות, שימוש בפילטרים שונים להשגת אפקטים שונים ועוד. מתחרה נפוצה לתוכנת הפוטושופ היא התוכנה GIMP הכתובה בקוד פתוח.
  • אדובי אינדיזיין – תוכנת הוצאה לאור שולחנית המייצאת קבצי PDF וקבצי HXML, תוכנה שהחליפה כמובילה בתחום את תוכנת הפריהנד של מאקרומדיה.
  • אילוסטרייטור – אדובי אילוסטרייטור היא תוכנה לעיצוב גרפי וקטורי המשמשת כבסיס לעיצוב גראפיים, אייקונים, ואובייקטים תלת מימדיים. כל אובייקט מאופיין כאוסף וקטורים (קווים) ותכונות המאפיינות אותו כגון צבע, מקורות אור, ומרקם. תוכנות מתחרות לאילוסטרייטור הן הקורל דרו של מאקרומדיה, תוכנה ישנה שעושה בימים אלו קאמבק בגירסה חדשה, והאינקסקייפ – תוכנת קוד חופשי המיועדת לעריכת גרפיקה וקטורית.
    עיצוב גרפי בעתיד

    עיצוב גרפי בעתיד

  • דרימוויבר – תוכנה לבניית ועיצוב אתרי אינטרנט של אדובי. תוכנות מתחרות: פרונטפייג' של מיקרוסופט, כמו גם וורדפרס, ג'ומלה, דרופל ו-PHP פיוז'ן שהן תוכנות קוד פתוח.
  • פלאש – תוכנה המשמשת ליצרת אנימציות פלאש המשלבות סוגי מדיה שונים ותנועה ליצירת יישומי אינטרנט, משחקים ויזואלים, וסרטונים. התוכנה עושה שימוש בשפת  ActionScript.
  • Maya – תוכנה המשמשת ליצירת אנימציות תלת מימדיות בטכנולוגיות חדשניות בשילוב עם קול. הסרט אווטאר עוצב כולו תוך שימוש בתוכנת Maya. תוכנה מתחרה בשוק כיום היא ה- 3D Studio Max.
עיצוב גרפי

עיצוב גרפי

מה צופן העתיד?

הטכנולוגיות העתידיות כבר בפתח ואיתן מגיעים צרכים עיצוביים חדשים שיתמכו על ידי דור חדש של תוכנות גרפיות. טכנולוגיית התלת מימד עושה צעדי ענק לקראת השתלטות על תחומי שוק רבים – החל מכרזות מודפסות וכלה באתרי אינטרנט מורכבים. הטכנולוגיית עושה שימוש הן ברמזים ויזואלים המיועדים להשגת אפקט תלת מימד תוך שימוש בטכניקות כגון פרספקטיבה, הגדרת מקורות אור ומצלול, הגדרת מרקם האובייקטים והסתרה חלקית שלהם תוך שילוב תנועה וקול, וכן בטכניקות הבאות ליצור תלת מימד על ידי הקרנת שתי תמונות, תמונה שונה עבור כל אחת מהעיניים, וקבלת אפקט תלת מימדי הדומה להולוגרמה. ניתן לראות שימוש בטכנולוגיה כזו גם בסרטים החדשים המוקרנים בימים אלו בבתי הקולנוע וכן בתוכניות הכשרה רבות והדמיות רפואיות, הנדסיות והדמיות ארכיטקטורה רבות.

טכנולוגיות עתידיות נוספות מדברות על נושא ה"בינה האופפת": טכנולוגיה המובנית לתוך חפצי היומיום שמסביבנו ומאפשרת קישוריות אינטראקטיבית באמצעות האינטרנט. דוגמה לשימוש בחפצי הבינה האופפת היא מקרר היודע מה המוצרים החסרים בו ומסוגל להרכיב אוטומטית רשימת קניות ואף לשגרה בעצמו לסופרמרקט הקרוב. לצורך עיצוב טכנולוגיה זו יידרשו קישורים אשר היום הם רק בחיתוליהם: השימוש באמצעי קלט שאינם עכבר ומקלדת – החל ממסכי מגע וכלה בסורקים אוטומטים. האינטראקציה עם המשתמש תעבור שינוי שאותו יהיה צורך לעצב לנוחיות המשתמשים על מנת להעביר כמויות אינפורציה גדולות בצורה פשוטה ונוחה. נושא ידידותיות השימוש (Usability) יהפוך קריטי במוצרים העתידיים ויחייב הכשרה מיוחדת והכרת תוכנות ייעודיות נוספות שיפותחו לצורך זה.

המעצבים הגרפיים של היום טוב יעשו אם ידאגו כבר היום להכשרה מתאימה ולעדכון שוטף של כישוריהם על מנת לעמוד בתחרות ובאתגרים הצפויים לנו מחר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *