גרפיקה למעצבים מתחילים ומתקדמים- רקעים, מברשות לפוטושופ, טקסטורות, עיצובים מוכנים, מברשות ופלאגים לפוטושופ, צורות וקטוריות, מברשות וקטור, פונטים, טפטים, איורים ועיצובי דפוס חופשיים להורדה

מהי גרפיקה וקטורית

גרפיקה וקטורית היא תמונה המורכבת ממשוואות מתמטיות אשר מציגות פיקסלים על פי בקשה וגודל נתון מראש. בשונה מתמונה רגילה- תמונת מפת סיביות פשוטה, אשר מורכבת מפיקסלים קבועים שלא משתנים, תמונה שעשויה בצורה וקטורית מאפשרת שליטה טובה יותר בתמונה, ובאובייקטים שהיא מכילה. היא מאפשרת למעצב להחליט על גודל שיבחר עבור העיצוב שעיצב בצורה וקטורית, וכך לפלוט אותה ברזולוציה גבוהה יותר, ללא אפקט "פיקסול" (אפקט הנגרם ע"י הגדלת תמונת מפת סיביות רגילה). ההגדלה לא פוגעת בצבעים של עיצוב ולא יוצרת טשטוש, אלא משאירה את האלמנטים חדים על ידי כך שהיא יוצרת מחדש את הפיקסלים על פי המשוואות שיצרו את תמונת הוקטור.

העבודה הוקטורית, שאותה אפשר ליצור בתוכנות כמו אילוסטרייטור ופוטושופ של אדובי, נשמרת בדרך כלל בפורמט וקטורי EPS, או PDF. הפורמטים מאפשרים לשמור את המושוואות והערכים הממוחשבים ולא להפוך את התמונה לתמונת מפת סיביות (בקבצי JPEG PNG וכו') כך שעל צג המחשב התמונה תפתח בצורה החדה ביותר ללא טשטוש בתוכנות פוטושופ, אקרובט רידר או אילוסטרייטור. העריכה של הצורה הוקטורית נעשת בתוכנות בצורה ויזואלית- משמע המעצב מעצב ע"פ מה שהוא רואה במסך, והתוכנה יוצרת מערך משוואות ועקומות מתמטיות חדשות בכל שינוי. הגרפיקה הוקטורית התקדמה מאוד בשנים האחרונות, ונוצרו פורמטים שונים המציגים עבודות וקטוריות ע"י חברות ענק כמו מיקרוסופט. פורמט הSVG שהוא בעצם קיצור של (Scalable Vector Graphics) מציג את הוקטורים בדפי אינטרנט, ישר מהדפדפן, ללא צורך בתוכנת גרפיקה משוכללת (אתרים רבים, ובהם האנציקלופדיה החופשית ויקיפדיה עושים שימוש נרחב בפורמט).

דוגמא לגרפיקה וקטורית

דוגמא לגרפיקה וקטורית

יש לציין שתוכנת הפוטושופ אינה תוכנה לעריכת תמונות וקטוריות, היא נועדה לתמונות רגילות. כשמכניסים את הקובץ הוקטורי לתוכנת הפוטושופ, התוכנה מבקשת להמיר את הוקטור לתמונת מפת סיביות על ידי בקשת גודל בפיקסלים וצפיפות פיקסלים (DPI). תוכנת הפוטושופ יוצרת תמונת מפת סיביות מהקובץ הוקטורי וכך אפשר לערוך אותה בצורה לא וקטורית. בנוסף, פונטים, מסיכות, וצורת מיוחדות המכילות מידע וקטורי ישארו בתוכנה בצורה וקטורית, ואם תחליט לשמור את הקובץ בפורמט וקטורי כדוגמת EPS, החלקים הוקטוריים ישארו וקטוריים והאלמנטים הלא וקטוריים בעיצוב יתפקסלו בהגדלה.

קבצים וקטוריים שכולנו מכירים ונמצאים תמיד איתנו בכל מקום הם הפונטים, הגופנים. קבצי הפונטים הם קבצי TTF או OTF, ומוצגים על צג המחשב בצורה וקטורית, ללא טשטוש. הדפסה של טקסט על גבי דף תודפס בצורה החדה והאיכותית ביותר (המשתנה ע"פ איכות המדפסת בלבד וע"פ צפיפות ההדפסה) הגדלה בצורה דיגיטלית של הפונטים על גבי המחשב תגרום להגדלה ולפליטת מערך פיקסלים חדש למסך. הפונטים הם ראשית הגרפיקה הוקטורית הדיגיטלית, שכן הגיעו עם מערכות ההפעלה של מיקרוסופט כבר לפני שנים רבות. העיצוב בצורה הוקטורית, באה מאוחר יותר, עם התקדמות הטכנולוגיה.

למה גרפיקה וקטורית עדיפה?

הגרפיקה הוקטורית מומלצת במיוחד למעצבים המיעדים את העיצובים שלהם להדפסה, או לשימוש מאוחר יותר והוצאה של העיצוב ברזולוציה גבוהה יותר. מעצבים המעצבים לוגו ורוצים לייצא אותו באמצעי פלט שונים, כגון הדפסה מיוחדת על חולצות, על שלטים, על כרטיסי ביקור וכו' יעדיפו לעצב בצורה וקטורית את הלוגו על מנת שיהיה להם קל להתאימו למכשיר הפלט- למדפסת. כמו כן, רבים מבתי הדפוס כיום עובדים עם פורמט וקטורי נוח יחסית- הPDF, שכן הוא מכיל את המידע הוקטורי במעט משקל, והוא קריא ע"י מכונות הדפסה משוכללות.

באתר זה ישנו מאגר גדול של כמה מאות גרפיקות וקטוריות, המשוחררות בחינם ע"י היוצרים. כמה דוגמאות הניתנות להורדה בחינם:

עיצוב גרפי של תגי איכות להורדה   תוויות מעוצבות בסגנון רטרו להורדה    רקעים לאילוסטרייטור     מסגרות להורדה

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *