גרפיקה למעצבים מתחילים ומתקדמים- רקעים, מברשות לפוטושופ, טקסטורות, עיצובים מוכנים, מברשות ופלאגים לפוטושופ, צורות וקטוריות, מברשות וקטור, פונטים, טפטים, איורים ועיצובי דפוס חופשיים להורדה

אדובי אילוסטרייטור – הקדמה

אדובי אילוסטרייטור היא תוכנה לעריכה ויצירה של גרפיקה וקטורית. גרסאת האילוסטרייטור האחרונה היא גרסאת ה-CC  והיא הגרסא ה-17 לתוכנה, שבמקור פותחה לגרסת מקינטוש בלבד ולאחר מכן שוחררה גם למערכת ההפעלה ווינדווס של מיקרוסופט.

אייקון אילוסטרייטור CS6

אייקון אילוסטרייטור CS6

בשונה מהפוטושופ, האילוסטרייטור פותחה על מנת לתת מענה רחב יותר לעיצוב גרפי וקטורי שהתפתח בשנות ה80 וה-90 וכלל עיצוב אלמנטים במחשבים ולא עיצוב מקורות כדוגמת תמונות וכו'. עם התקדמות הדפוס ועיצוב מגזינים ועיתונות היה צורך בתעשייה ביצירת עיצובים הכוללים אלמנטים רבים בצורה מתמטית (וקטורית), הכוללים פונטים, איורים, עיצובי לוגו וכו'. האילוסטרייטור הפך במהרה לכלי חובה לכל גרפיקאי, שכן עבודות שכוללות שימוש מועט בתמונות כמו מודעות, יצירת לוגואים ועיצובי טיפוגרפיה שונים מיוצרים בצורה נכונה ואיכותית יותר בגרפיקה וקטורית. לעומת זאת כל עיצוב הכולל שינוי עריכה ומניפולציות של תמונות יתאים לעבודה מול הפוטושופ ולא מול האילוסטרייטור.

גרסאותיה הראשונות של האילוסטרייטור למקינטוש היו מוצלחות למדי, ולאחר ההצלחה אדובי החלה בפיתוח גרסא למחשבי PC. ב-1989 הוציאה החברה את האילוסטרייטור 2.0 לווינדווס וזאת כשלה עקב ריבוי תלונות משתמשים שהתוכנה דומה מדי לגרסא הראשונית למק (1.0), בעוד משתמשי המק כבר קיבלו גרסא מתקדמת יותר ומוצלחת יותר (3.0). לאחר כמה שנים הפער הצטמצם וכיום ניתן לראות את שחרור התוכנה ועדכוניה הרבים בזמן מקביל לכל הפלטפורמות, עם שינויים מינוריים ולא מורגשים. עם השנים חברת אדובי קנתה לעצמה כלים מתכונות גרפיות אחרות כמו פרי-הנד (FreeHand) שהייתה פופולארית מאוד בישראל בתחילת שנות האלפיים.

דוגמא לגרפיקה וקטורית

דוגמא לגרפיקה וקטורית

הקבצים הנשמרים בתוכנת האילוסטרייטור הם קבצי AI קיצור של (Illustrator Artwork) והם כוללים את כל האלמנטים ושטח העבודה בצורה המיטבית לעריכה חוזרת של הפרוייקט. בדומה לפוטושופ התוכנה יכולה לייצא את הגרפיקה המיוצרת במגוון רחב של פורמטים שונים, אך רק פורמטים השומרים את העבודה כגרפיקה וקטורית יכולים לתת חופש פעולה והמשך עבודה בתוכנה (PDF שנשמר באילוסטרייטור, EPS,  AI ופורמטים וקטוריים נוספים).

גרפיקאים המעצבים לדפוס אוהבים את האילוסטרייור בעיקר בגלל הקלות שבה ניתן לשמור קבצים בעלי מימדים גדולים במיוחד בקבצי הדפסה (PDF) קלים מאוד – עבודה של כמה מטרים פיזיים ברמת צפיפות של 600 dpi הכוללת טיפוגרפיה, ואלמנטים וקטוריים בלבד (ללא תמונות מפת סיביות רגילה) יכולה להינעל בקובץ השוקל בפחות מ1MB. לעומת עבודה מקבילה בפוטושופ, היוצרת בדרך כלל תמונת מפת סיביות מכל האלמנטים הוקטוריים יכולה להסתכם בעד 100MB לאותה עבודה.

רוב התכנים באתר ישראל-גרפיקס מיועדים לעבודות המיועדות לדפוס ולגרפיקאים מתקדמים. באתר מגוון רחב מאוד של גרפיקה שמעוצבת באילוסטרייטור – בעיקר אלמנים לעיצוב פרסום כמו כרזות, רקעים, עיצובים מוכנים בשלמותם- ברכות והזמנות ועוד. אלו ניתנים להורדה בפורמטים EPS ו-Ai וניתנים לעריכה באילוסטרייטור. כדי להנות מהקבצים האלו יש צורך בידיעת ולמידת תוכנת האילוסטרייטור ולהימנע מעריכה ושימוש בפוטושופ לעריכת הקבצים אלו. שכן בפתיחת פורמטים אלו בפוטושופ תצטרכו לאבד את היתרון המשמעותי ביותר בגרפיקה זו – הוקטוריות שלה, ועם גרירת הקבצים לפוטושופ התוכנה תבקש ממכם לבצע רינדור (הפיכת הגרפיקה ללא –וקטורית) ע"פ מידות וצפיפות פיקסלים (DPI) שתבחרו.

מקווים במאמר זה על התוכנה עזר לכם, ואם יש בניכם אנשים שכתבו מדריכים לאילוסטרייטור ורוצים לשתף את קהל המעצבים באתר מוזמנים לעשות זאת. בהצלחה!

2 תגובות

 1. 1

  דליה

  כתבה נהדרת תודה רבה, איפה אפשר להוריד את האילוסטרייטור או לקנות אותה?

 2. 2
  Profile photo of amit

  amit

  דליה ניתן לרכוש את התוכנה באתר הרשמי של אדוב" http://www.adobe.com/il_he/products/illustrator.html בנוסף ניתן להוריד גרסאת דמו ניסיונית כך שתוכלי לעצב עם התוכנה ולהתנסות בה עוד לפני שרכשת אותה.
  כמובן תמיד ישנה את הדרך הלא חוקית (אך זה מה שרובם עושים) ופשוט מורידים את התוכנה מהאינטרנט באתרי הורדות למיניהם.
  אנחנו ממליצים להתנסות עם התוכנה כמה חודשים ואם דרכה את מתפרנסת לשקול ברצינות לרכוש אותה.
  בהצלחה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *